چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ , ۱۷:۳۹:۱۵
Search
Close this search box.

آسیب‌های اجرایی سامانه مودیان مالیاتی

آسیب‌های اجرایی سامانه مودیان مالیاتی

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد ( به شماره 5721 مورخ 16/02/1402) در فضای اقتصادی پر از سایه امروزی شاید تنها همین سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی است که بتواند منافذ متعدد و تونل‌های پر تعداد اقتصاد زیرزمینی را شناسایی و چراغ‌های شفافیت را در اقتصاد ایران روشن کند.

اما مانند هر تحول و قانون‌گذاری نو در این سامانه، بازهم «اما»‌های فراوانی پیش‌روی مخاطبان قرار دارد. آنچه کارآمدی یک قانون نو را تضمین می‌کند وجود ساختارها و زمینه‌های اجرای آن قانون است. از سوی دیگر اجرای موثر و کارآمد این قانون تضمینی است بر اجرای بهینه و صحیح قانون دائمی مالیات ارزش‌افزوده و از همین‌جا این مهم را متذکر می‌شوم که برای اولین‌بار یک قانون مالیاتی (قانون دائمی مالیات ارزش‌افزوده) بر مبنا و پایه سامانه مودیان طراحی شده‌است.

امروزه مخاطبان قانون پایانه فروشگاهی بر این باورند که نبود ساختارهای مناسب فناورانه و تعیین بازه زمانی کوتاه برای اجرای این قانون پاشنه آشیل اجرای کارآمد آن است. اجرای یک قانون خوب می‌تواند پرونده آن قانون را برای همیشه مختومه کند.

با توجه به آسیب‌شناسی و جمع‌آوری اطلاعات از مخاطبان این قانون، ۵ ایراد اساسی را می‌توان برای آن برشمرد: «نبود زیرساخت‌های فناورانه و شبکه‌ای در اقصی‌نقاط کشور که موجبات عدم‌اجرای صحیح قانون را فراهم می‌آورد»، «عدم‌اجرای قانون و عدم‌تمکین توسط برخی از مودیان موجب به چالش افتادن سایر مودیان خواهد شد»، «اعلام محدود شرکت‌های معتمد و عدم‌توانایی پوشش کلیه مودیان توسط این شرکت‌ها»، «دغدغه افشای اطلاعات محرمانه فروش و اطلاعات شرکای مالی توسط شرکت‌های معتمد» و «اخذ مبالغ هنگفت توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده نرم‌افزارهای حسابداری در فروش نرم‌افزارهای رابط برای صدور صورتحساب الکترونیکی ارسال به سامانه مودیان و عدم‌تمکن مالی بسیاری از اشخاص مشمول و بالطبع عدم‌انجام تکالیف.»

در نهایت پیشنهاد می‌شود سازمان محترم امور مالیاتی همانند آنچه درخصوص سامانه ماده‌۱۶۹ ق.م.م انجام داد یک سامانه موثر و کاربردی طراحی و با تعبیه آن در درگاه سازمان امور مالیاتی امکان استفاده از آن را برای کلیه مودیان، بالاخص مودیان کوچک و متوسط و فاقد تمکن مالی فراهم آورد. به‌این‌ترتیب دغدغه افشای اطلاعات خصوصی مودیان ازبین می‌رود، دغدغه‌های مالی صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن مرتفع می‌شود و به شیوع و همه‌گیری و تمکن بیشتر قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان کمک شایان‌توجهی می‌کند

آخرین اخبار

کشفیات کالای دخانی در دی ماه

رئیس کل دادگستری استان کردستان از متلاشی شدن یک باند قاچاق سازمان یافته دخانیات در مریوان خبر داد.
سید حسین حسینی اظهار کرد: با دستورات قضائی صادر شده از سوی دادستان عمومی و…