جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ , ۰۰:۱۵:۳۶

افزایش تولید انواع سیگارت و تنباکو در نه ماهه سالجاری

افزایش تولید انواع سیگارت و تنباکو در نه ماهه سالجاری

مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور ، عطاا… معروفخانی با بیان رشد 3 درصدی تولید انواع سیگارت در نه ماهه امسال گفت: تولید سیگارت از 40 میلیارد نخ در 9 ماهه پارسال به 41 میلیارد نخ در نه ماهه سالجاری رسیده است.
رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در خصوص افزایش تولید تنباکو نیز اظهار داشت : در نه ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته در تولید تنباکو با رشد 10 درصدی روبرو بوده ایم ؛ چنانکه تولید تنباکو در نه ماهه سال 98 به میزان 1.698 تن بوده است و در نه ماهه امسال تولید این محصول 1.872 تن رسیده است .
وی همچنین در ارتباط بامیزان صدور و تمدید مجوزهای تاسیس و تولید کالاهای دخانی گفت : در نه ماهه سالجاری تعداد صدور و تمدید مجوزهای تاسیس و تولید کالاهای دخانی و نیز تعداد آزمایش و آنالیزهای به عمل آمده از نمونه های دخانی دارای رشد قابل ملاحظه ای بوده است.
رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در خصوص طرح رهگیری سیگارت تصریح نمود: طرح رهگیری سیگارت به ثبت کلیه‌ فرآیندهای تجارت داخلی و خارجی، تولید‌ و فروش به‌طور سیستمی در سامانه‌های الکترونیکی می‌پردازد تا از این طریق، امکان تشخیص سیگارت قانونی از سیگارت غیر قانونی را با استفاده از ابزارهای الکترونیکی فراهم آورد.
معروفخانی اضافه کرد: با آغاز گام اول از فاز دوم طرح رهگیری سیگارت از تاریخ 99/06/01 کلیه تولیدکنندگان و واردکنندگان سیگارت، نسبت به الصاق برچسب شناسه رهگیری یا درج مستقیم آن روی کلیه سطوح بسته‌بندی سیگارت (کارتن، باکس و پاکت) اقدام نموده اند و تولید و واردات سیگارت پس از تاریخ مذکور تنها منوط به درج یا الصاق شناسه رهگیری شده است. همچنین تولیدکنندگان و واردکنندگان، شناسه‌های رهگیری الصاق یا درج شده محصولات خود را در سامانه جامع تجارت اظهار می نمایند.
وی افزود: با اجرای این طرح، گامی موثر در جهت شفافیت نظام تأمین و توزیع محصولات دخانی و جلوگیری از قاچاق سیگارت، برداشته و امکان نظارت دقیق به دستگاه‌های متولی بازرسی و مبارزه با قاچاق فراهم خواهد گردید.

آخرین اخبار