دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ , ۱۴:۱۶:۳۴
Search
Close this search box.

افزایش 60 درصدی تولید سیگار در سه ماه نخست امسال/ پیش بینی تولید 50 میلیارد نخ سیگار در سال 96

  • صفحه نخست
  • اخبار
  • افزایش 60 درصدی تولید سیگار در سه ماه نخست امسال/ پیش بینی تولید 50 میلیارد نخ سیگار در سال 96

افزایش 60 درصدی تولید سیگار در سه ماه نخست امسال/ پیش بینی تولید 50 میلیارد نخ سیگار در سال 96

به گزارش شاتا ، علی اصغر رمزی با بیان  عملکرد 3 ماهه سال جاری صنعت دخانیات کشور اظهار کرد : تولید سیگار در سه ماهه امسال 60 درصد افزایش ، میزان واردات 75 درصد کاهش و قاچاق سیگار نیز  48 درصد کاهش داشته است.
وی گفت : هم اکنون 12 واحد تولیدی سیگار در کشور وجود دارد  که درسه ماهه اول سال   به میزان  11 میلیارد نخ تولید داشته اند  و تولیدات آنها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل  60 درصد افزایش دارد.
وی تصریح نمود: واردات 3 ماهه سیگار  700 میلیون نخ بوده که در مقایسه با واردات مدت مشابه سال قبل 75 درصد کاهش را نشان می دهد.
رمزی برآورد میزان قاچاق سیگار در 3 ماهه سال جاری را  2.15 میلیارد نخ اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 48 درصد کاهش یافته است .
علی اصغر رمزی این تغییرات اساسی در صنعت دخانیات کشور را حاصل پیگیری جدی اجرای تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم توسعه کشور توسط مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اعلام نمود که دولت را مکلف نموده بود تا واردات سیگار را تبدیل به تولید داخل با همان برند اصلی نماید و حاصل پیگیریهای 3 سال اخیر این مرکز علیرغم مقاومتهای موجود  و عدم تمایل واردکنندگان به سرمایه گذاری و تولید داخلی  نمودن صورت گرفته و حاصل آن آمارها و عملکردهای اعلام شده میباشد که بیانگر راه اندازی واحدهای تولیدی و پر شدن ظرفیتهای خالی واحدهای تولیدی موجود و تامین بیش از 82 درصد مصرف کشور از محل تولیدات داخلی در سال 95 بوده است .
رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشورگفت :  واردات سیگار در سال 94 که  16.4 میلیارد نخ بود با به تولید رسیدن واحدهای جدید  در سال 95 واردات سیگار به 4 میلیارد نخ کاهش یافت و پیش بینی کرد که واردات سیگار در سال جاری 50درصد نسبت به سال 95 کاهش یابد و به حدود  2 میلیارد نخ برسد.
علی اصغر رمزی خاطر نشان کرد :  تولید داخلی سیگار در سال 94 را که 30 میلیارد نخ بود در سال گذشته با راه اندازی واحدهای جدید و پر کردن ظرفیت خالی واحدهای موجود به 45 میلیارد نخ افزایش یافت و پیش بینی کرد در سال جاری با افزایش 5 میلیارد نخی تولید در سال جاری  به 50 میلیارد نخ برسد و فاصله خود را با میزان مصرف کشور که حدود 55 میلیارد نخ است مطابق قانون کاهش دهد.
وی همچنین کاهش شدید واردات  و قاچاق سیگار را از نتایج افزایش تولیدات داخل کشور اعلام نمود و طبق برنامه های سال جاری مرکز دخانیات  ،کاهش بیشتر واردات و قاچاق و افزایش تولیدات داخلی در دستور کار قرار دارد که آمارهای ماهیانه بیانگر تحقق برنامه های امسال است و اظهار امیدواری کرد به شاخصهای تعیین شده مطابق قانون در سال 96 برسد.

آخرین اخبار

سال ۱۴۰۳، سال «جهش تولید با مشارکت مردم»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ ضمن تبریک عید نوروز به ملت ایران به‌ویژه خانواده‌های ایثارگران و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری کردند.