یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ , ۰۰:۱۴:۲۶

رونمایی از 6 صدرنشین فهرست قاچاق کالا در ایران

رونمایی از 6 صدرنشین فهرست قاچاق کالا در ایران

به گزارش اکوایران؛ داده های اعلام شده حکایت از آن دارد که از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذر ماه،‌ 387 ‌هزار و 414 مورد بازرسی در قالب گشت های مشترک با حضور نمایندگان دستگاه های نظارتی برای مقابله با عرضه، نگهداری و فروش کالای قاچاق در سطح کشور انجام شده ‌است. در نتیجه این بازرسی ها 6هزار و 541 پرونده قاچاق به ارزش 20 هزار و 579 میلیارد ریال تشکیل شده است.

از سوی دیگر داده های اعلام شده نشان دهنده آن است که «مواد خوراکی»، «غلات»، «لوازم یدکی خودرو»، «دخانیات» و «رایانه» بیشترین حجم از قاچاق کالا را به خود اختصاص داده اند.

علیرضا رستمی مدیر کل بازرسی و امور قاچاق سازمان حمایت با اشاره به اینکه تمام پرونده های متخلفین پس از تحقیقات تکمیلی، جهت تعیین تکلیف در اختیار تعزیرات حکومتی استان‌ها قرار گرفته است، تصریح کرد: بیشترین کالای قاچاق کشف شده در نه ماهه امسال شامل مواد خوراکی، غلات، لوازم یدکی خودرو، دخانیات و رایانه بوده است.

رستمی ضمن تأکید بر لزوم افزایش همکاری با دستگاه های نظارتی با توجه به شرایط موجود اقتصادی افزود: باید گشت-های مشترک با هدف برخورد با تخلفات حوزه احتکار افزایش یابد و تمرکز این گشت ها نیز بر موضوع احتکار و اختفاء به قصد گرانفروشی باشد.

مدیر کل بازرسی و امور قاچاق سازمان حمایت در ادامه با بیان اینکه تلاش جدی صورت می گیرد تا شکایات ثبت شده در زمان قانونی آن رسیدگی شود، اعلام کرد: در نه ماهه اول امسال 153 هزار و 258 فقره گزارش و شکایت مردمی اعم از حقیقی یا حقوقی از تخلفات واحدهای صنفی و غیرصنفی براساس نوع تماس به صورت حضوری، تلفنی، کتبی و به خصوص پورتال به سامانه 124 ستادهای خبری سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها دریافت و بررسی شده است.

رستمی یادآور شد: بازرسان مستقر در سازمان های صمت استان ها برای کنترل و نظارت برکالا و خدمات، آمادگی لازم در زمینه پاسخگوئی سریع‌تر و رسیدگی ویژه به گزارشهای مردمی دریافتی از طریق سامانه های الکترونیکی را دارند و شهروندان قادر خواهند بود با دریافت کد پیگیری از نتیجه شکایت خود در حداقل زمان مطلع شوند.

آخرین اخبار

آسیب‌های اجرایی سامانه مودیان مالیاتی

جلیل کاربخش، نایب‌رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین‌اجتماعی اتاق ایران تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان نوید تحول بنیادی در نظام مالیاتی کشور را به همه فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی داده‌است.