سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳ , ۰۸:۳۱:۵۱
Search
Close this search box.

ضرورت ثبت اسناد فروش سیگار در سامانه جامع تجارت/ عرضه سیگار قاچاق کاهش می‌یابد؟

  • صفحه نخست
  • اخبار
  • ضرورت ثبت اسناد فروش سیگار در سامانه جامع تجارت/ عرضه سیگار قاچاق کاهش می‌یابد؟

ضرورت ثبت اسناد فروش سیگار در سامانه جامع تجارت/ عرضه سیگار قاچاق کاهش می‌یابد؟

بر اساس ابلاغیه مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، سوم مرداد‌ماه ثبت فروش سیگار توسط عوامل زنجیره توزیع به خرده فروش، الزامی می‌شود؛ به گفته کارشناسان این اقدام می‌تواند فروش و عرضه سیگار‌های قاچاق و تقلبی را کاهش دهد.
گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، طرح شناسه رهگیری سیگار به عنوان اولین سامانه رهگیری دخانیات سال 1398 رونمایی شد؛ البته فاز اجرایی آن به دلیل شیوع ویروس کرونا از سال گذشته آغاز شد. هدف این طرح مقابله به عرضه سیگار‌ قاچاق و ساماندهی رنجیره تأمین و توزیع دخانیات است.
در این طرح تمامی فرآیند‌های زنجیره تأمین و توزیع سیگار از مرحله تولید تا مصرف مورد رصد قرار می‌گیرد تا از ورود کالا‌های تقلبی و قاچاق به بازار سیگار جلوگیری شود.
بر اساس ابلاغیه مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، از تاریخ 3 مرداد 1400 ثبت فروش سیگار توسط عوامل زنجیره توزیع به خرده فروش، الزامی می‌شود تا اجرای طرح رهگیری سیگار کامل شود. بنابراین کلیه خرده‌فروشان سیگار موظفند از این تاریخ تمامی اسناد فروش خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند. در غیر این صورت، خرید سیگار‌های ثبت نشده در سامانه جامع تجارت توسط خرده‌فروشان ممنوع است.
گفتنی است که خرده‌فروشان سیگار الزامی به ثبت فروش سیگار به مصرف‌کنندگان ندارند و می‌توانند جهت مدیریت موجودی خود در سامانه، فروش خود را به مصرف کنندگان به صورت تجمیعی در سامانه ثبت کنند.
سامانه رهگیری سیگار، دومین سامانه پس از سامانه رجیستری موبایل است که با راه اندازی آن ۹۹ درصد تجارت تلفن همراه قانونی و از قاچاق این کالا جلوگیری شد؛ با توجه به تکمیل سامانه رهگیری سیگار می‌توان امیدوار بود که عرضه سیگار‌های قاچاق و تقلبی در بازار کاهش می‌یابد.
ابلاغیه: مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور

آخرین اخبار

سال ۱۴۰۳، سال «جهش تولید با مشارکت مردم»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ ضمن تبریک عید نوروز به ملت ایران به‌ویژه خانواده‌های ایثارگران و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری کردند.