یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ , ۱۳:۱۳:۵۸
Search
Close this search box.

ضوابط اختصاصی خرید،فروش،حمل و نگهداری محصولات دخانی ابلاغ شد

ضوابط اختصاصی خرید،فروش،حمل و نگهداری محصولات دخانی ابلاغ شد

ضوابط اختصاصی خرید، فروش، حمل و نگهداری محصولات دخانی ابلاغ شداقتصاد پنهان- ضوابط اختصاصی خرید، فروش، حمل و نگهداری محصولات دخانی و کالاهای تبلیغی دخانی در ۷ ماده، ۳۲ بند و ۵ تبصره در جلسه ۱۲۳ اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصویب و در ۱۹ فروردین‌‌ماه سال ۹۸ به امضای رئیس‌جمهوری رسید.
به گزارش اقتصاد پنهان، این ضوابط با هدف شفافیت زنجیره تأمین و توزیع محصولات دخانی، به استناد ماده (2) دستورالعمل تبصره (4) الحاقی ماده (18) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بر اساس پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای این گروه کالایی به تصویب رسید.در این مصوبه، محصولات دخانی شامل انواع سیگار، توتون و تنباکو (محصول مزرعه یا هر نوع محصول فرآوری شده) و یا مشتقات و متفرعات آن اعم از آنکه تمام یا بخشی از آن تشکیل یا مشتق شده از توتون یا تنباکو، تعریف شده است.بر اساس ماده 2 این دستورالعمل، تمامی ضوابط مذکور، صرفا در خصوص خرید، فروش، حمل و نگهداری محصولات دخانی به شکل تجاری است و نسبت به خرید، فروش، حمل و نگهداری محصولات دخانی به شکل غیرتجاری اعمال نمی‌شود.در مورد خرید محصولات دخانی، طبق بند 1 ماده 3، تمامی خریداران محصولات دخانی به شکل تجاری، موظفند مجوز خرید محصولات دخانی را از وزارت صنعت، معدن و تجارت، دریافت نمایند. همچنین تمامی فروشندگان محصولات دخانی به شکل تجاری، موظفند مجوز فروش محصولات دخانی را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنند. صدور مجوز فروش محصولات دخانی، منوط به رعایت ضوابط ماده (9) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات است.تمامی ضوابط مذکور در این تصویبنامه در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی نیز لازم‌الاجرا است و هرگونه تعلیق و یا تغییر احکام و مقررات این تصویب‌نامه توسط شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، در این مناطق ممکن نیست. در ماده 5 به حمل محصولات دخانی اشاره شده که طبق آن تمامی شرکت‌ها و مؤسسات حمل و نقل موظف‌اند اطلاعات مربوط به حمل محصولات دخانی را جهت اخذ سند حمل در زیرسامانه حمل و نقل فصل دوم آیین نامه اجرایی مواد (1) و (3) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ثبت نمایند. همچنین در ماده 6 به ضوابط نگهداری محصولات دخانی اشاره شده است.این ضوابط اسفند ماه سال گذشته پس از تصویب در جلسه 123 اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در تاریخ 19 فروردین 1398 به امضای رئیس‌جمهوری رسید.

دانلود جهت مشاهده

 

آخرین اخبار

سال ۱۴۰۳، سال «جهش تولید با مشارکت مردم»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ ضمن تبریک عید نوروز به ملت ایران به‌ویژه خانواده‌های ایثارگران و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری کردند.