دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ , ۰۳:۵۴:۴۷
Search
Close this search box.

فروش سیگار و تنباکو بدون پروانه تخلف است

فروش سیگار و تنباکو بدون پروانه تخلف است

رییس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات در خصوص ثبت دقیق نشانی انبارهای نگهداری محصولات دخانی از جمله سیگار و تنباکو به تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان هشدار داد.
علی اصغر رمزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به راه‌اندازی سامانه شناسه رهگیری در آینده نزدیک، اظهار کرد: باید به کلیه فعالان صنعت دخانیات کشور در خصوص ثبت دقیق نشانی و کد پستی انبار و محل نگهداری محصولات دخانی هشدار داد چرا که مطابق قانون انحصار دخانیات و مقررات مربوطه در مجوزهای صادره از سوی این مرکز محل نگهداری محصولات دخانی برای تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان قید شده است.
وی ادامه داد: با راه‌اندازی سامانه شناسه رهگیری تمامی دستگاه‌های نظارتی و بازرسی براساس کد پستی و نشانی قید شده در مجوزها در سامانه اقدام به بازرسی می‌کنند و در صورتی که کد پستی و نشانی انبار صحیح نباشد تمامی محصولات دخانی موجود در انبار توقیف و به عنوان کالای قاچاق تلقی می‌شود.
رییس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با تاکید بر این‌که کلیه فعالان صنعت دخانیات کشور باید ضمن بررسی مجدد اطلاعات اظهاری خود در خصوص انبارهای محل نگهداری محصولات دخانی از صحت آنها مطمئن شوند، بیان کرد: با این اقدام پس از راه‌اندازی شناسه رهگیری محصولات دخانیات فعالان این صنعت دچار مشکل نخواهند شد.
رمزی همچنین با اشاره به این‌که فروشندگان محصولات دخانی باید پروانه خرده‌فروشی محصولات دخانی را دریافت کنند، اظهار کرد: فروش سیگار و تنباکو بدون پروانه خرده‌فروشی تخلف محسوب و ضمن ضبط محصولات یاد شده نسبت به برخوردهای قانونی و جرائم مربوطه اقدام می‌شود.
وی در ادامه با اعلام ممنوعیت فروش محصولات دخانی در فاصله 100متری مدارس، مراکز آموزشی، ورزشی، تفریحی، فرهنگی، مساجد و اماکن مذهبی و نیز ممنوعیت فروش این محصولات به افراد زیر 18 سال و به صورت نخی، خاطر نشان کرد: مشخصه محصولات دخانی قاچاق، نداشتن تصویر بهداشتی مانند ریه فرد معتاد و سایر تصاویر مشابه و نیز نداشتن پیام بهداشتی است و سیگارهای فاقد این تصاویر قاچاق بوده و بسیار خطرناک هستند زیرا در کشورهای اطراف کارخانه‌هایی وجود دارند که برگ‌های توتون فاسد که کارخانه‌های معتبر، مجاز به استفاده از آن ها نیستند به‌کار می‌گیرند.
رییس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور ادامه داد: علاوه بر این کارخانه‌های مربوطه با افزودن اسانس‌های جعلی تحت برندهای معروف تولیدات خود را به سایر کشورها قاچاق می‌کنند.
به گفته رمزی، کلیه سیگارهای دارای تصاویر و پیام‌های بهداشتی در هنگام واردات و تولید توسط مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور نمونه‌برداری و به آزمایشگاه ارسال می‌شوند و در صورتی که استانداردهای لازم را داشته باشند به آنها مجوز توزیع داده می‌شود، علاوه بر این محموله‌های وارداتی نیز وجود دارند که به دلیل نداشتن استانداردهای مربوطه به معدوم نمودن آن ها یا مرجوع ‌شدنشان به خارج از کشور حکم داده می‌شود.
منبع: ایسنا

آخرین اخبار

سال ۱۴۰۳، سال «جهش تولید با مشارکت مردم»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ ضمن تبریک عید نوروز به ملت ایران به‌ویژه خانواده‌های ایثارگران و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری کردند.