شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ , ۲۲:۳۸:۲۸
Search
Close this search box.

مخالفان توسعه صنعت دخانیات ایران، باید جلوی قاچاق را هم بگیرند

مخالفان توسعه صنعت دخانیات ایران، باید جلوی قاچاق را هم بگیرند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در کشور ما با توسعه صنعت دخانیات به منظور حفظ سلامتی مردم مقابله می شود این در حالی است که سیگار قاچاق و خارجی به راحتی در بازار در حال توزیع است.
روح الله عباسپور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در مورد وضعیت صنعت دخانیات کشور، اظهار داشت: در حال حاضر حجم زیادی از بازار دخانیات کشور در اختیار محصولات خارجی است؛ از آنجایی که جهت‌گیری کلی نظام بر عدم توسعه صنعت دخانیات به منظور حفظ سلامت مردم است و در این زمینه مخصوصاً وزارت بهداشت با قدرت فعالیت می‌کند تا صنعت دخانیات توسعه نیابد، نظر من این است که اگر واقعاً ما به فکر سلامتی مردم هستیم و مخالف با استعمال دخانیات و کشت و تولید این محصول هستیم، پس باید جلوی قاچاق این محصول را نیز بگیریم.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: سیگار خارجی در کشور به راحتی توزیع می‌شود و از سویی دیگر نیز برخی از شرکت‌های خارجی در ایران نمایندگی دارند، بنابراین اگر واقعاً به فکر سلامتی مردم هستیم باید جلوی این فعالیت‌ها هم گرفته شود.
وی ادامه داد: گفته می‌شود عدم توسعه صنعت دخانیات برای حفظ سلامتی مردم است ولی اگر قرار باشد ما بازار خارجی‌ها را در ایران تأمین کنیم، قابل قبول نیست.
عباسپور گفت: صنعت دخانیات می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای درآمدزایی کشور باشد و صادرات خوبی در این حوزه صورت گیرد؛ زمین‌های شمال کشور برای کشت توتون بسیار مناسب است. در بحث تولید و فراوری دخانیات، ایران می‌تواند تولیدکننده یکی از با کیفیت‌ترین توتون‌ها باشد مشروط بر اینکه سیاست گذاری در این حوزه بدرستی صورت بگیرد؛ نه اینکه در جهت حفظ منافع شرکتهای خارجی باشد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: کسانی که با این موضوع مخالفت می‌کنند و با قدرت جلوی توسعه این صنعت می‌ایستند، باید تلاش کنند جلوی قاچاق کالا را بگیرند تا سیگار بی کیفیت که در قالب قاچاق وارد کشور می‌شود، در بازار به راحتی توزیع نشود.

آخرین اخبار

کشفیات کالای دخانی در دی ماه

رئیس کل دادگستری استان کردستان از متلاشی شدن یک باند قاچاق سازمان یافته دخانیات در مریوان خبر داد.
سید حسین حسینی اظهار کرد: با دستورات قضائی صادر شده از سوی دادستان عمومی و…