چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ , ۱۹:۴۲:۳۱
Search
Close this search box.

پروتکل ریشه کنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی

پروتکل ریشه کنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی

 گردهمایی منطقه‌ای پروتکل ریشه‌کنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی از تاریخ ۳ الی ۵ مردادماه توسط سازمان جهانی بهداشت با حضور نمایندگان سازمان جهانی بهداشت و کشورهای منطقه (ایران، مصر، پاکستان، لبنان، اردن، کویت،

عراق، عمان، امارات و …) برگزار شد.


این نشست به بررسی و تبادل نظر در خصوص آخرین روش‌های علمی برآورد تجارت غیررسمی سیگار و دخانیات، مصادیق تخلفات شرکت‌های بین المللی و راهبردها و ظرفیت‌های همکاری کشورها در قالب پروتکل اختصاص داشت.

در این نشست پیشنهاد برگزاری نشست مشترک و بررسی مصادیق قاچاق ورودی و خروجی با بهره‌گیری از ظرفیت پروتکل برای کشورهایی که در یک منطقه جغرافیایی هستند (مانند ایران، امارات، عراق و عمان که دارای موضوعات مشترک قاچاق دخانیات هستند) مطرح شد.

بر اساس این گزارش با توجه به این‌که قاچاقچیان از شکاف‌های قانونی و نواقص ارتباطی بین کشورها نهایت بهره‌ را می‌برند پیشنهاد این طرح از سوی رئیس گروه کالاهای سلامت‌محور و دخانی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جلوگیری از تولید دخانیات غیرمجاز و ارسال آن به کشورهای همجوار مطرح شد.

این طرح مورد استقبال نمایندگان سازمان جهانی بهداشت نیز قرار گرفت و مقرر شد سازوکار اجرای آن در دستور کار نشست‌های بعدی قرار گیرد. گفتنی است 65 کشور از جمله ایران عضو این پروتکل هستند و پیگیری سازمان جهانی بهداشت برای عضویت سایر کشورها ادامه دارد.

آخرین اخبار

کشفیات کالای دخانی در دی ماه

رئیس کل دادگستری استان کردستان از متلاشی شدن یک باند قاچاق سازمان یافته دخانیات در مریوان خبر داد.
سید حسین حسینی اظهار کرد: با دستورات قضائی صادر شده از سوی دادستان عمومی و…